Теми тижня
СОЦІО
ВД "СОЦІОЛОГІЯ"
Рівень підготовки - бакалавр
Обсяг освітнього компоненту - 3 кредита (90 годин)
Форма підсумкового контролю -залік
Лектор - доц. Прохоренко Тетяна Григорівна
Тема 1
Соціологія як наука. Історі виникнення та розвитку соціології.
Мета: Виявити сутність соціології як науки, об'єкт та особливості її предмета. Вміти виявляти специфіку соціологічного знання на відміну від інших суспільних наук. Мати чіткі уявлення про розгалужену структуру сучасної соціології. Розуміти функції соціології, можливості використання соціологічних методів та інформації в різних галузях знань та сферах життєдіяльності людини та суспільства. З'ясувати передумови виникнення соціології, вміти розрізняти різні напрямки західної соціології ХІХ- ХХ ст.; визначити та охарактеризувати етапи розвитку вітчизняної соціології.
Тема 2
Суспільство як соціальна система
Мета: Визначити сутність суспільства та усвідомити специфіку соціологічного підходу до його вивчення; вміти орієнтуватися в основних соціологічнихпідходах до вивчення суспільства в історії соціології; розрізняти види соціальних процесів.
Тема 3
Соціальна структура та стратифікація суспільства.
Мета: Дати уявлення про суспільство як ієрархічну систему. Охарактеризувати соціальну структуру суспільства; визначити поняття "соціальної стратифікації" та розглянути її види; з'ясувати динаміку соціальної структури та тенденції її розвитку в Україні.
Тема 4
Соціальні інститути та організації. Сім'я як важливий соціальний інститут.
Мета: З'ясувати сутність, ознаки, види та функції соціальних інститутів та пояснити їх роль у суспільстві; усвідомити загальні риси та відмінності соціальних інститутів та організацій. Визначити специфіку соціологічного підходу до вивчення сім'ї; знати сутність основних понять соціології сім'ї; вміти охарактеризувати функції сім'ї та аналізувати стан і проблеми сучасної сім'ї в Україні.
Тема 5
ОСОБИСТІСТЬ В СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНИХ ЗВ'ЯЗКІВ. ДЕВІАНТНА ПОВЕДІНКА ОСОБИСТОСТІ.
Мета: Визначити специфіку соціологічного підходу до вивчення особистості; вміти розрізняти соціальні статуси і ролі особистості; з'ясувати сутність соціалізації , вміти описати кожен її вид та етап; виявити сутність та види девіантної поведінки, усвідомити шляхи подолання соціальних відхилень.
Тема 6
СОЦІОЛОГІЯ ПРАЦІ ТА УПРАВЛІННЯ.
Мета: Визначити предмет та задачі соціології праці; зрозуміти сутність основних категорій соціології праці; орієнтуватися в соціологічних теоріях праці, вміти застосувати їх у певних виробничих умовах; оволодіти технологіями вирішення трудових конфліктів.
Тема 7
СОЦІАЛЬНІ КОНФЛІКТИ.
Мета: Розкрити сутність та основні елементи конфлікту; вміти розрізняти види конфліктів та їх причини; розуміти функції конфліктів та етапи їх розгортання; сформувати навички управління соціальними конфліктами.
Тема 8
СОЦІОЛОГІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ. МЕТОДИ ЗБИРАННЯ СОЦІОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ.
Мета: Показати можливості прикладної соціології в пізнанні соціального світу, сформувати уявлення про види соціологічних досліджень та методи отримання інформації в соціології.
3 квітень - 9 квітень
10 квітень - 16 квітень